5.1. Рекомендації з компонування ГВМ у ГВС

    Для розробки рекомендацій з компонування ГВМ у ГВС cписок, який описує послідовності групових операцій, перетвориться в список, який описує послідовності обробки деталей групи на ГВМ, що потім аналізується із врахуванням наступних правил:

    - ГВМ, що відповідають першим елементам списку повинні бути максимально наближені до автоматизированого складу заготовок (АЗС);
    - ГВМ, що відповідають останнім елементам списку, повинні бути максимально наближені до автоматизованого складу готової продукції (АСТП);
    - ГВМ, що входять у найбільш часто повторювані ланцюжки, повинні бути максимально наближені одне до одного.

    Пошук повторюваних ланцюжків здійснюється наступним чином:

  1. Кожному зі списків, що описують послідовність виготовлення на рівні ГВМ, ставиться у відповідність граф Аіj (Гk, Піj), де і – номер деталі; j – номер послідовності її обробки; Гk – вершини графа, що представляють собою ГВМ; Піj дуги графа, що представляють собою послідовність обробки деталей на ГВМ.
  2. По графах Аіj(і = 1, І; j = 1, J) будується узагальнений граф А(Гk, П) – фізична структура на рівні ГВМ. Вершини Гk представляють собою ГВМ, а дуги П — всі існуючі зв’язки між ГВМ, необхідні для реалізації кожної послідовності обробки. Номери на дугах відповідають номерам цих послідовностей.
  3. Будується граф А*, що називається конденсацією графа, шляхом виділення сильнозв’язаних підграфів графу А. Кожна вершина графу А*(X*, Y*) представляє собою множину вершин деякого сильного компонента графу А. Дуга (Xі* Xj*) існує в А* тоді і тільки тоді, коли в А є дуга (Xі, Xj) така, що Xі належить компонент, який відповідає вершині Xі*, а Xj - компоненту, що відповідає вершині Xj·.

    Визначення сильних компонент графу А дозволяє сформувати рекомендації з максимально наближених один до одного типів ГВМ. Наприклад, нехай заданий набір списків, що відповідають послідовності обробки деталей групи на ГВМ:

  1. T1 P2 Ф3 С2
  2. T1 Ф1 Т3 Ф3 С3
  3. P1 Ф1 Т1 С1
  4. Р1 С1 Т1 Р2
  5. Р2 С2 Ф3
  6. Р3 П1 Т2 Ф3
  7. Т2 Р3 С2 Ф3
  8. Р3 Т2 Ф3
  9. Р2 С2 Т3 Ф2
  10. Р1 Ф2 С3 Т3
  11. Р2 Ф1 Т3

    Узагальнений граф робіт на рівні ГВМ для цього списку має вигляд:

    Перетворюючи цей граф, одержимо граф А·(X·, Г*), що є конденсацією узагальненого графа G:

    На підставі аналізу даного графа можна зробити висновок, що при розробці компонування ГВС необхідно, в першу чергу, розробити компонування для наступної сукупності ГВМ: {Т1С1Ф1Р1}, {Ф3C3}, {Ф2Т3С3}, {Т2П1Р3}.